Jesteśmy na Google+
Google+
Znajdź nas na Facebook
Facebook
HometłoSitemap Pomagamy żyć bez barier!
Strona głównaDOFINANSOWANIA

DOFINANSOWANIA

DOFINANSOWANIA

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)

Dofinansowanie NFZ na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Narodowy Fundusz Zdrowia dofinansowuje większą część zaleconych przez lekarza środków pomocniczych (tj. np. materace odleżynowe) oraz przedmiotów ortopedycznych np. wózki inwalidzkie. Aby skorzystać z takiego dofinansowania należy: - wziąć od lekarza rodzinnego lub specjalisty specjalne zlecenie na wyrób medyczny, a następnie zatwierdzić je do realizacji w wojewódzkim oddziale NFZ.


1.       Pacjent idzie do lekarza

2.       Lekarz wystawia wniosek na przedmiot ortopedyczny

3.       Pacjent (lub osoba upoważniona) z wnioskiem przychodzi do oddziału NFZ 
lub któregoś z punktów informacyjnych NFZ

4.       NFZ wniosek rejestruje

5.       Pacjent (lub osoba upoważniona) odbiera w jednym z naszych punktów wnioskowane artykuły

Państwowy Fundusz
Osób Niepełnosprawnych (PFRON)


Uwaga: informujemy, że szczegółowe informacje dotyczące sposobu ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu, w tym obowiązujące w 2010 roku: terminy naboru wniosków, zasady uczestnictwa w programie, wzory wniosków o dofinansowanie, informacje o dokumentach, jakie trzeba złożyć wraz z wnioskiem, zamieszczone zostaną na witrynie internetowej Funduszu: www.pfron.org.pl w II kwartale bieżącego roku. 

Raz w roku PFRON uruchamia program PEGAZ, który ma na celu refundację zakupu wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym. W ramach tego programu można uzyskać nawet 99% dofinansowanie do tego typu wózka. O refundację mogą starać się osoby niepełnosprawne (dorosłe i dzieci) posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważne. W praktyce oznacza to, że wózki inwalidzkie elektryczne już za 100 zł.


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR)

i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS)

Dofinansowanie PCPR do środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych refundowanych oraz nie refundowanych przez NFZ.


1.       Dofinansowania PCPR/MOPS do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych refundowanych przez NFZ. W przypadku gdy nie masz wystarczającej kwoty aby pokryć udział własny lub cena zakupu jest większa niż limit wyzaczony przez NFZ wyżej wymienione instytucje będą w stanie pokryć nawet do 150% limitu jaki został wyznaczony przez NFZ na dany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy oraz 100% zapłaconej kwoty udziału własnego (jeśli cena nie przekroczyła wyznaczonego przez NFZlimitu na dany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy) Np. cena wózka inwalidzkiego dziecięcego który spełnia twoje oczekiwania wynosi 4500 zł, a limit na ten przedmiot ortopedyczny wyznaczony przez NFZ wynosi 1800 zł, starając się o dofinansowanie możesz uzyskać 150% tego limitu czyli w tym przypadku 2700. Teraz możemy dysponować znacznie większą kwotą dofinansowania( 1800 zł NFZ)+ (2700 zł PCPR/MOPS)=4500 zł; właśnie w ten sposób wózek wart 4500 zł otrzymasz bezpłatnie Np. materac p/odleżynowy kosztuje 1375 zł ; refundacja NFZ wynosi 385 zł (70% z limitu 550 zł) a udział własny 990 zł . Dofinansowania można uzyskać w wysokości: (550 zł x 70% ) + (550 zł x150%) = 385 zł + 990 zł ,a zatem twój materac może być nawet zrefundowany w całości.

2.       Dofinansowanie PCPR/MOPS do sprzętu nie refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zdobycie dofinansowania na poniższy sprzęt będzie się nieco różnić zatem pierwszym krokiem będzie uzyskanie zamiast zlecenia specjalne zaświadczenie z zaleceniem używania któregoś ze sprzętu pomocnego w rehabilitacji lub w likwidowaniu barier architektonicznych ,a następnie zgłosić się bezpośrednio do PCPR/MOPS z fakturą "pro forma" (kosztorysem) od naszej firmy. Warunkiem koniecznym do uzyskania dofinansowań z PCPR/MOPS jest posiadanie aktualnego orzeczenia o stopniu niepełno­sprawności. sprzęt rehabilitacyjny i sprzęt toaletowy (np. rower do ćwiczeń, mata do masażu, krzesło sedesowe) - dofinansowanie stanowiące do 60% wartości sprzętu, sprzęt likwidujący bariery architektoniczne: schodołazy, podnośniki transportowo-kąpielowe, podnośniki wannowe, rampy podjazdowe - dofinansowanie stanowiące do 80% wartości sprzętu